Opcja niemiecka
Autor: Piotr Zychowicz

- Bitwa o Atlantyk
- Podwodni myśliwi
- Dezerterzy
- Zabić Pattona
- Pakt Piłsudski-Lenin
- Ostatnia twierdza Hitlera. Breslau 1945
- Twierdza Izrael
- I wojna światowa 1914-1918. Historia militarna
- Klucze do wolności
- Cel Tirpitz
- GRU
- Lodołamacz
- Akwarium
- Matka diabła. Kulisy rządów Chruszczowa
- Opcja niemiecka
- Obłęd '44
- Pakt Ribbentrop-Beck
- Churchill - najlepszy sojusznik Polski?
- Kwiaty polskie na wygnaniu
- W królestwie lodu
- Kiedy Bóg odwrócił wzrok
- Zabierz nas do domu, "Lanny"
- Biez wodki. Moje wojenne przeżycia w Rosji
- Bez dachu
- Tych niewielu. Polscy lotnicy w bitwie o Anglię
- Alianci
- Szpica
- Jak Związek Radziecki wygrał wojnę
- Zaskocz, zabij, zniknij
- Ku wolności
- Nadchodzi III wojna światowa
- Zabójcze rzemiosło. Historia wojny podwodnej
- Powstanie
- Reder '44
- Moja misja wojenna
- Wysadzić Rosję. Kulisy intryg FSB
- Wielkopolanie ‘44. Jak mieszkańcy Wielkopolski walczyli w powstaniu warszawskim
- Diabelski pakt
Opcja niemiecka to pierwsza książka, która ujawnia sensacyjne kulisy współpracy Polaków z III Rzeszą
Podczas II wojny światowej nie wszyscy Polacy byli nastawieni antyniemiecko. Wielu polityków i szereg organizacji starało się podjąć współpracę z III Rzeszą i u jej boku stworzyć okrojone państwo polskie. Zwolennikami „opcji niemieckiej” nie kierowała sympatia do Adolfa Hitlera i jego chorej ideologii, ale zdrowy rozsądek. Uważali, że kompromis z okupantem pozwoli ograniczyć cierpienia ludności cywilnej i skupić wysiłki na walce z największym wrogiem Rzeczypospolitej – Związkiem Sowieckim. Mimo patriotycznej motywacji tych ludzi ich działania stanowią w Polsce temat tabu. Historycy uważają go za niebezpieczny i niewygodny.
Nie mieliśmy polskiego Quislinga, głosi legenda. Nie dodaje, że stało się tak dlatego, iż to Adolf Hitler nie był nim zainteresowany. Piotr Zychowicz w swojej książce pokazuje, iż wśród Polaków nie brakowało kandydatów do odegrania takiej roli i – co udowadnia – nie w każdym wypadku ich zdrada wyszłaby Polsce na złe.- Rafał A. Ziemkiewicz, autor książek „Jakie piękne samobójstwo”, „Michnikowszczyzna”, „Polactwo”Opcja niemiecka jest pierwszą próbą całościowego przedstawienia działalności tych Polaków, którzy podczas II wojny światowej opowiadali się za współpracą polityczną z Niemcami. To wypełnienie jednej z wciąż licznych w naszych dziejach «białych plam». Choć jest to książka publicystyczna, to zarówno jej lektura, jak i spojrzenie na bibliografię dowodzą, że autor – historyk z wykształcenia – rzetelnie skorzystał z ogromu źródeł. Dodatkową jej zaletą, znaną czytelnikom z poprzednich książek Zychowicza, jest jego nie skrywane zaangażowanie w temat. Czyta się znakomicie!- Tadeusz Kisielewski, autor „Zamachu”, „Zabójców”, „Zatajonego Katynia 1941”
Piotr Zychowicz jest publicystą historycznym. Pisze o II wojnie światowej, zbrodniach bolszewizmu i geopolityce europejskiej XX wieku. W swoich koncepcjach nawiązuje do idei Józefa Mackiewicza, Władysława Studnickiego, Stanisława Cata-Mackiewicza oraz Adolfa Bocheńskiego. Był dziennikarzem „Rzeczpospolitej” i tygodnika „Uważam Rze” oraz zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Uważam Rze Historia”. Obecnie jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Historia Do Rzeczy”. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Jego bestseller Pakt Ribbentrop–Beck (REBIS 2012) wywołał nieustającą dyskusję, czy we wrześniu 1939 r. Polska nie powinna była zawiązać tymczasowego sojuszu z III Rzeszą. W Obłędzie ’44 (REBIS 2013) uznał akcję „Burza”, a zwłaszcza Powstanie Warszawskie, za zbiorowe samobójstwo popełnione w interesie Stalina. W Opcji niemieckiej (REBIS 2014) ukazał sylwetki polskich „kandydatów na Quislingów”, a w Pakcie Piłsudski–Lenin (REBIS 2015) oskarżył elity II RP o ocalenie bolszewizmu. Cykl „Opowieści niepoprawnych politycznie” – Żydzi i Sowieci (REBIS 2016), Niemcy (REBIS 2017) oraz Żydzi 2 (REBIS 2018) – Piotr Zychowicz poświęcił zaś narodom i państwom mającym największy wpływ na nasze dzieje. W 2018 r. REBIS wydał jego wstrząsające Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych.P>
Pakt Ribbentrop–Beck i Obłęd ’44 „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” wyróżnił nagrodą historycznej Książki Roku.
Najnowsze komentarze