Australia Navy prowadzi szkolenie na amerykańskich okrętach podwodnych typu Virginia

Okręt podwodny Virginia (SSN 774) powraca do stoczni General Dynamics Electric Boat. / Zdjęcie: US Navy
Okręt podwodny Virginia (SSN 774) powraca do stoczni General Dynamics Electric Boat. / Zdjęcie: US Navy

Według informacji opublikowanych przez Departament Obrony USA 12 stycznia 2023 roku, okręt podwodny typu Virginia USS Mississippi (SSN 782) zakończył ćwiczenia z obsługi broni polegające na przeniesieniu zdobytych umiejętności podczas szkoleń marynarzy z Royal Australian Navy (RAN) w bazach amerykańskich na ćwiczenia w atomowych okrętach podwodnych. USS Mississippi, zacumował w bazie marynarki wojennej HMAS Stirling.

Ćwiczenia obejmowały obsługę pocisku Tomahawk Land Attack Missile (TLAM), aby zademonstrować wzmocnioną współpracę morską oraz zwiększoną logistykę pracy na okrętach podwodnych.

W ciągu tygodnia US Navy dostarczyła ekspertów merytorycznych z Navy Munitions Command East Asia Division Unit Guam; Dowództwa Sił Podwodnych Floty Pacyfiku; Dowództwa 1 Eskadry Okrętów Podwodnych; oraz Naval Undersea Warfare Center Division, Keyport, aby zapewnić wskazówki i nadzór nad szkoleniem przyszłych załóg australijskich okrętów podwodnych.

Ćwiczenia były związane z załadunkiem i rozładunkiem uzbrojenia na USS Mississippi z użyciem specjalistycznego dźwigu ze specjalnej platformy. Zespół personelu lądowego przeprowadził wiele szkoleń poprzedzających ćwiczenia, aby upewnić się, że wykonanie ćwiczeń będzie bezpieczne i precyzyjne. Był to pierwszy przypadek ćwiczeń na okręcie podwodnym typu Virginia przeprowadzonego w tym zakresie, w których marynarze RAN odgrywali wiodącą rolę. W kwietniu podobne ćwiczenia przeprowadził okręt podwodny typu Los Angeles USS Springfield (SSN 761).

W szkoleniu brał również udział okręt podwodny typu Emory S. Land, USS Frank Cable (AS 40).

USS Mississippi przybył do bazy marynarki wojennej HMAS Stirling w Australii 28 listopada na zaplanowaną wizytę w porcie w celu zwiększenia interoperacyjności, komunikacji i wzmocnienia relacji między Stanami Zjednoczonymi a Australią.

Okręt podwodny Mississippi jest jednym z sześciu atomowych okrętów podwodnych typu Virginia, które znajdują się w Pearl Harbor. Okręt podwodny ma 377 stóp długości, wyporność 7 800 ton i jest przystosowany do przenoszenia torped i pocisków Tomahawk. Posiada zdolność wprowadzania sił specjalnych do wielu środowisk i scenariuszy pola walki.

Mississippi jest piątym okrętem marynarki wojennej i pierwszym okrętem podwodnym, który został nazwany na cześć mieszkańców stanu Mississippi. USS Mississippi był krążownikiem rakietowym o napędzie jądrowym (CGN 40), który był w służbie od sierpnia 1978 do lipca 1997.

Źródło: navyrecognition.com

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *