Chiński niszczyciel typu 055 Nanchang prowadził ćwiczenia ZOP

Niszczyciel typu 055 Nanchang. / Zdjęcie: CGTN
Niszczyciel typu 055 Nanchang. / Zdjęcie: CGTN

Według informacji opublikowanych przez Global Time 6 grudnia 2021 r., duży niszczyciel Typ 055 Nanchang przeprowadził ostatnio intensywne ćwiczenia przeciw okrętom podwodnym, co zdaniem ekspertów może sugerować iż Chiny przygotowują się do “zwalczania” amerykańskich okrętów podwodnych operujących w tym rejonie.

Nanchang (101) to niszczyciel typu 055 marynarki wojennej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Został oddany do użytku 12 stycznia 2020 roku. Nanchang jest okrętem wiodącym tej klasy. Jego budowa rozpoczęła się w grudniu 2014 roku w stoczni Jiangnan w Szanghaju.

Duży niszczyciel Typ 055 to klasa niszczycieli z pociskami kierowanymi typu stealth (krążowniki z pociskami kierowanymi zgodnie ze standardem NATO/OSD) konstruowanych dla marynarki wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Jest to projekt wielozadaniowy; połączenie czujników i uzbrojenia sugeruje główną rolę obrony powietrznej obszaru, z możliwościami zwalczania okrętów podwodnych.

Moc napędowa tych okrętów wytwarzana jest przez cztery turbiny gazowe QC-280 o mocy 28 MW w układzie gazowo-gazowym. Dodatkową moc może dostarczyć sześć turbin gazowych QD-50 o mocy 5 MW. Szacuje się, że maksymalna prędkość wynosi 30 węzłów.

Podstawowym uzbrojeniem są pociski przenoszone w 112-komorowym pionowym systemie wyrzutni (VLS); 64 wyrzutnie z przodu i 48 wyrzutni z tyłu okrętu.

Źródło: www.navyrecognition.com

1 Odpowiedź

  1. ryś pisze:

    No to Chińczycy chcą postraszyć amerykanów haha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *