HMS Vanguard znów w służbie Royal Navy

HME Atomowy okret podwodny Vanguard. / Zdjęcie: www.seaforces.org
Atomowy okret podwodny HMS Vanguard. / Zdjęcie: www.seaforces.org

Royal Navy “odzyskała” po siedmiu latach remontu atomowy okret podwodny HMS Vanguard. Długi czas remontu był spowodowany wykryciem w styczniu 2012 roku promieniowania w wodzie chładzacej reaktor PWR2. Promien iowanie to było spowodowane mikroskopijnym przebiciem płaszcza paliwowego. To odkrycie doprowadziło do tego, że HMS Vanguard skierowano do remontu, który postanowiono powiązać z wymianą prętów paliwowych.

Pierwotnie remont miał trwać około 3,5 lat od 2015 roku, niestety remont przeciągnął się az do 2022 roku. Po wykryciu tej awarii zastosowano w przypadku innych okrętów podwodnych typu Vanguard i Astute, rozwiązania zabezpieczające reaktor przed podobnymi zdarzeniami, co kosztowało podatników 270 milionów funtów. Przyczyny remontu HMS Vanguard zostały ujawnione opinii publicznej dopiero w 2014 roku. Vanguard ostatecznie powrócił do czynnej służby w lipcu 2022 r., po prawie 7 latach spędzonych na remoncie.

Koszt “zatankowania” HMS Vanguard został pierwotnie wyceniony na 200 milionów funtów, ale źródła branżowe twierdzą, że umowa nie była umową o stałej cenie i teraz prawdopodobnie kosztuje ponad 75 milionów funtów rocznie, potencjalnie zwiększając rachunek do ponad 500 milionów funtów.

Atomowy okret podwodny HMS Vanguard. / Zdjęcie: www.seaforces.org

16 lipca br. odbyła się ceremonia ponownego poświęcenia jednostki, po której okręt podwodny powrócił do floty Royal Navy.

Typ Vanguard to cztery brytyjskie okręty podwodne z napędem atomowym – HMS Vanguard, HMS Victorious, HMS Vigilant i HMSVengeance. Ich rola w Royal Navy jest szczególna – w odróżnieniu od eksploatowanych równolegle, uniwersalnych atomowych okrętów podwodnych typu Astute, typ Vanguard należy do sił strategicznych.

Przeczytaj też:

Pierwszy okręt podwodny typu Dreadnought wejdzie do służby na początku lat 30. XXI wieku

USS Michigan typu Ohio kończy wydłużony okres remontu

Albania proponuje NATO, otwarcie na czas wojny w Ukrainie bazy morskiej

Typ SIERRA (projekt 945)

Konkurs pt. HISTORIA może być ciekawa – „U-Booty znów atakują”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.