Nowosybirsk Projekt 885M (Jasen-M) po testach morskich

Stocznia Sevmasz, gdzie budowane są rosyjskie okręty podwodne. / Zdjęcie: Siergiej Bobylew/TASS
Stocznia Sevmasz, gdzie budowane są rosyjskie okręty podwodne. / Zdjęcie: Siergiej Bobylew/TASS

Okręt podwodny o napędzie atomowym Projekt 885M (Jasen-M) Nowosybirsk powrócił do Siewierodwinska w północno-zachodniej Rosji po pierwszym wypłynięciu na Morze Białe w celu przeprowadzenia prób morskich przez stoczniowców.

„Dnia 2 sierpnia okręt podwodny Nowosybirsk o napędzie atomowym powrócił do Stoczni Sevmash z pierwszych prób stoczniowych, które odbyły się na Morzu Białym w ciągu ostatniego miesiąca” – poinformowało biuro prasowe Marynarki Wojennej Rosji.

Dyrektor generalny stoczni Sevmash, Michaił Budnichenko, powiedział wcześniej agencji TASS, że okręt wejdzie w próby państwowe po zakończeniu testów morskich przeprowadzanych przez stoczniowców. Okręt podwodny ma trafić do rosyjskiej marynarki wojennej pod koniec 2021 roku.

Okręt podwodny Nowosybirsk o napędzie atomowym jest pierwszym seryjnym okrętem podwodnym Projektu 885M (Jasen-M). Okręty podwodne Projektu 885M są wyposażone w pociski manewrujące Kalibr-PL i Oniks jako podstawową broń uderzeniową. Docelowo zostaną uzbrojone w hipersoniczne pociski Tsirkon.

Okręt podwodny projektu Yasen-M Kazan został dostarczony do rosyjskiej Floty Północnej 7 maja 2021 r. Natomiast 30 lipca 2021 r. Stocznia Sevmash ukończyła kolejny okręt podwodny tego projektu, Krasnojarsk.

Jak powiedzieli rosyjscy dowódcy marynarki wojennej i wojskowi, okręty podwodne o napędzie atomowym Yasen-M mają zapewnić Rosji strategię odstraszania strategicznego. Naczelny dowódca rosyjskiej marynarki wojennej admirał Jewmenow powiedział podczas ceremonii przekazania okrętu podwodnego z napędem jądrowym Projektu 885M Krasnojarsk, że „okręty podwodne tej serii zbudowane w ramach Projektu Yasen-M są w stanie chronić interesy naszej Ojczyzny na dowolnym akwenie morskim, na całym świecie, w tym Arktyce. To niezawodna tarcza nuklearna i antyrakietowa naszej Ojczyzny”.

Źródło: www.tass.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *