Royal Navy z nowym autonomicznym okrętem XV Patrick Blackett

Autonomiczny okręt Royal Navy XV Patrick Blackett. / Zdjęcie: www.royalnavy.mod.uk
Autonomiczny okręt Royal Navy XV Patrick Blackett. / Zdjęcie: www.royalnavy.mod.uk

Brytyjska marynarka wojenna otrzymała nowoczesny okręt, na którym będą testowane systemy autonomiczne. Nowy okręt ma sprawić, że Royal Navy w przyszłości będzie nadal uznawana za jedną z potęg na morzu. Tym bardziej iz coraz więcej krajów na świecie wprowadza jednostki autonomiczne mające współpracować z okrętami nawodnymi i mogące realizować różna zadania wspomagające.

Holenderski koncern zbrojeniowy Damen Shipyards Group dostarczył brytyjskiej marynarce wojennej 270-tonowy okręt, który będzie przeznaczony do testowania, a następnie wdrażania innowacyjnych systemów autonomicznych i innych nowoczesnych technologii. Jednostka dotarła w zeszłym tygodniu do bazy w Portsmouth.

Nowy okręt w zmodyfikowanej wersji ma 42 metry (Damen FCS 4008). To pierwszy raz, kiedy holenderska stocznia dostarczyła okręt bezpośrednio do Royal Navy – podkreśla C4isrnet. Okręt w Royal Navy został nazwany XV Patrick Blackett na cześć fizyka, służącego w Royal Navy w trakcie I wojny światowej. Za swoje osiągnięcia w 1948 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Za rozwinięcie metody komory Wilsona i za odkrycia, przy jej użyciu, w dziedzinach fizyki jądrowej i promieniowania kosmicznego.

Jednostka będzie wykorzystywana przez specjalistów marynarki, zajmujących się innowacyjnymi technologiami i eksperymentami rozwiązaniami – NavyX. Ich zadaniem jest sprawdzenie nowoczesnych rozwiązań i możliwie jak najszybsze ich wdrożenie.

„Okręt z pięcioosobową załogą (…) będzie można dostosowywać na potrzeby określonych eksperymentów, w tym testów dronów, statków autonomicznych czy podejmowania decyzji przez sztuczną inteligencję” – podkreśla Royal Navy.

XV Patrick Blackett pozwoli ekspertom na przeprowadzenie licznych prób na morzu. Głównym celem jednostki jest usprawnienie operacji floty i możliwości wykorzystywania nowych technologii.

Z czasem jednostka ma zostać włączona do ćwiczeń prowadzonych przez Royal Navy oraz NATO.

Przeczytaj też:

Wody Arktyki nowym strategicznym szlakiem handlowym

Indie wzmacniają siły ZOP

Admiral Makarow nowym okrętem flagowym Floty Czarnomorskiej

“Kursk” zatonął po zderzeniu z okrętem podwodnym NATO

Nowy okręt uzbrojony w Kalibr dołączy do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej 30 stycznia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.