Kategoria: Współczesne OP
Okręty podwodne to jedne z najbardziej skomplikowanych okrętów wojennych pływających współcześnie. W tyj kategorii przedstawiamy najnowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne i militarne. Informujemy o ważnych wydarzeniach i nowinkach konstrukcyjnych pojawiających się u wielu producentów atomowych i konwencjonalnych okrętów podwodnych.
Wczoraj Royal Navy przekazała informację iż ruszyły prace nad najnowszą fregatą, HMS Active typu 31. Fregaty te mają być istotnym wzmocnieniem w Royal Navy i stanowić o sile floty brytyjskiej w przyszłości. Okręty te mają wejść na uzbrojenie Royal Navy w 2027 roku wraz z fregatami rakietowymi typu 26 do zwalczania okrętów podwodnych i docelowo zastąpić fregaty rakietowe typu 23. Projekt fregat typu 31 jest częścią narodowej strategii przemysłu okrętowego Wielkiej Brytanii.
Australia ma szansę stać się jednym z głównych centrów obsługi amerykańskich okrętów podwodnych na zachodnim Pacyfiku w ramach umowy AUKUS, jako część wzmocnienia obecności USA w tym regionie. Tym bardziej iż, Canberra oczekuje na dostawę własnych okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Setki australijskich firm prawdopodobnie włączy się do łańcucha dostaw, aby pomóc w realizacji tego projektu o ile będą przestrzegać surowych standardów jakości i bezpieczeństwa nałożonych przez Stany Zjednoczone. Jednym z głównych wymogów stawianych przez USA jest zakaz stosowania części wyprodukowanych w Chinach.
DKWOC przygotowało unikalny raport na temat rosyjskiej propagandy – cz.1. Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w ramach realizowanych zadań na rzecz cyberbezpieczeństwa dostrzega w swojej codziennej działalności zagrożenia wynikające z działań dezinformacyjnych Federacji Rosyjskiej...
Ministerstwo Rozwoju Rosyjskiego Dalekiego Wschodu i Arktyki (Министерство Российской Федерации по развитию Дальнего Востока и Арктики) proponuje wydłużenie do czwartego kwartału 2023 roku terminu podpisania umów na podniesienie dwóch zatopionych atomowych okrętów podwodnych z dna oceanu Arktycznego. Najprawdopodobniej jest to spowodowane brakiem chętnych na wykonanie tych prac lub zbyt małym oszacowaniem kosztów.
Hiszpańskla Marynarka Wojenna niedługo będzie posiadała jedne z najnowocześniejszych okrętów podwodnych z napędem AIP wśród państw posiadających takie jednostki. Najnowocześniejszy konwencjonalny oceaniczny okręt podwodny zaprojektowany i zbudowany zpstał w całości w Hiszpanii przez konsorcjum Navantia. Jedną z jego najbardziej wyróżniających się cech jest system napędu niezależnego od powietrza (AIP) trzeciej generacji, znany jako BEST (Bio-Ethanol Stealth Technology).
Francuska firma stoczniowa Naval Group opracowała koncepcję okrętu Blue Shark, który ma korzystać z zaawansowanych technologii. Jednostki budowane zgodnie z tą koncepcją mają być odpowiedzią na wymagania okrętów bojowych przyszłości przy jednoczesnej redukcji wpływu...
Tocząca się wojna pomiędzy Ukrainą a Rosją jest czasami zagadkowa i daje sporo do myślenia pod kątem znalezionego sprzętu, urządzeń czy dziwnych przedmiotów. Od jakiegoś czasu na plażach Morza Czarnego są odnajdywane metalowe kule z wystającymi rogami (zakończeniami).
Jeden z dwóch rosyjskich krążowników typu SLAVA rozmieszczonych na Morzu Śródziemnym opuścił ten akwen. Marszałek Ustinow był dziś widziany jak przepływa przez Cieśninę Gibraltarską. Fakt ten uwiecznił Michaela J. Sanchez, który sfotografował przepływający okręt wojenny.
Ministerstwo Obrony poinformowało poprzez artykuł umieszczony w gazecie „Izwiestija”, iż okręty podwodne Floty Pacyfiku o napędzie atomowym przeprowadzały wiosną ćwiczenia, a na początku tego lata ćwiczyły pokonywanie Północnej Drogi Morskiej. Ćwiczenia przeprowadzono w celu oceny możliwości okrętów podwodnych Projektu 949 w rejonie Arktyki. Podczas ćwiczeń okręty podwodne operowały na wodach Północnej Drogi Morskiej, wynurzając się sporadycznie w warunkach lodowych.
Amerykańscy prawodawcy przedstawili w tym tygodniu ustawę, która umożliwia uruchomienie programu szkolenia oficerów Królewskiej Marynarki Wojennej Australii w obsłudze okrętów podwodnych o napędzie atomowym na terytorium USA. Ponieważ Australia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone pracują nad wspólnym projektem opracowania i wprowadzenia na wyposażenie Marynarki Wojennej Australii nowych okrętów podwodnych o napędzie atomowym, które mają operować m.in., na Pacyfiku.
Najnowsze komentarze